Flipchart do biura

Flipchart do biura

Chcesz zmienić swoje podejście do obowiązków w pracy? Masz zamiar zintegrować zespół i ułatwić komunikację między wieloma pracownikami? A może Twoim celem jest zwiększenie skuteczności działań podjętych w firmie? Wszystkie te zadania możesz zrealizować z jednym prostym przyrządem – flipchartem. Sprawdź, co jeszcze potrafi i jak można go efektowanie wykorzystać w każdej branży.

Flipchart – co to jest i jak działa?

Jeszcze słowem wstępu chcielibyśmy opowiedzieć nieco więcej o flipcharcie, czyli tablicy składającej się głównie z bloku papieru. To nic innego jak arkusz postawiony na specjalnym stojaku, który można składać i swobodnie przemieszczać w dowolne miejsce. Pewnie teraz zastanawiasz się, po co miałby Ci się przydać flipchart w biurze, skoro możesz zakupić nowoczesną tablicę magnetyczną albo zdecydować się na zwykły blok rysunkowy?

Musisz wziąć pod uwagę pewną wadę, którą niestety trzeba przypisać tablicom suchościeralnym, a mianowicie chodzi o skuteczność przekazu. Wybierając standardową tablicę, masz do wykorzystania ograniczoną powierzchnię do pisania. Zatem możesz na niej zapisać tylko najważniejsze punkty lub rozpisywać kompletny plan działania, a gdy zabraknie miejsca – zmażesz tablicę i będziesz kontynuować. Jaki pojawia się problem?

Twoi słuchacze nie będą mogli wrócić z powrotem na poprzednich materiałów, ponieważ te już zostały zmazane. Oczywiście, mogą oni sami prowadzić notatki lub zapamiętać poszczególne kroki, jednak w przypadku bardziej złożonych kwestii, ta metoda może już nie zadziałać.

Innym rozwiązaniem jest właśnie flipchart, na którym zapisujesz najważniejsze w danej chwili tematy czy punkty, a następnie przechodzisz do kolejnej kartki. Poprzednie zapiski zostają i można wówczas przywiesić je magnesami do tablicy magnetycznej. To zdecydowanie ułatwia prowadzenie jakichkolwiek dyskusji, szkoleń czy spotkań, gdzie najważniejsze informacje są nadal widoczne i lepiej docierają do odbiorców.

Tablica flipchart i jej zalety

Przejdźmy teraz do wszystkich korzyści związanych z używaniem flipcharta na co dzień w pracy wśród pracowników, wspólników czy klientów przychodzących na spotkania. Tak jak już wspomnieliśmy wcześniej, tablica ta umożliwia zapisywania różnych haseł i przemyśleń w jednym ciągu, dzięki czemu poprzednie informacje nadal są dobrze widoczne i tym samym późniejsze etapy wyjaśnień będą bardziej zrozumiałe.

Następną zaletą flipchartów jest ich mobilność, ponieważ bez większego trudu możesz zabierać je w dowolne miejsce. Jest wygodny w transporcie, ze względu na łatwe złożenie i rozłożenie. Dodatkowo nie będziesz potrzebować całego sprzętu, by móc go używać gdziekolwiek – wystarczy zwyczajny mazak lub inny przyrząd do pisania na kartce papieru i ewentualne spinacze do zebranych materiałów.

Flipcharty są genialnym wynalazkiem, a zwłaszcza jeśli chodzi o spotkania mające na celu przekazać wiedzę, przeszkolić zespół czy zaprezentować swój pomysł w oryginalny sposób. Pomyśl sobie, że większość prezentacji polega na odpaleniu zwykłej prezentacji i monotonnym przemówieniu. Teraz możesz to zmienić i zabłysnąć w swoim towarzystwie kolegów i koleżanek z branży. Wystąpienie z udziałem flipchartu wymaga odpowiedniego przygotowania i pewności siebie. Możesz za jego pomocą przekazać swoje myśli i pomysły w ciekawy i niebanalny sposób. Na pewno zwrócisz tym uwagę innych, niezależnie czy chodzi o spotkanie biznesowe z klientem, pracownikami czy wspólnikami.

źródło zdjęcia: pl.freepik.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *