Kobieta z ustawionym bilansem bieli w aparacie robi zdjęcie

Dlaczego warto zadbać o właściwe ustawienie balansu bieli podczas fotografowania?

W obecnych czasach mamy duży wpływ na jakość naszych zdjęć, dzięki wielu praktycznym funkcjom aparatów, które umożliwiają zrealizować nasze fotograficzne oczekiwania. Jednak, aby zdjęcia były naprawdę dobrej jakości, należy zadbać o właściwe ustawienia.

Jaki wpływ na zdjęcia ma odpowiednie ustawienie balansu bieli w aparacie?

Jedną z bardzo istotnych funkcji jest tzw. balans bieli oznaczany jako WB. Większość  cyfrowych aparatów fotograficznych umożliwia dostosowanie właściwych ustawień WB, przed zrobieniem konkretnego ujęcia. W zależności od rodzaju warunków pogodowych, jakie panują na zewnątrz podczas sesji, w naszym aparacie możemy wybrać odpowiednie ustawienie balansu bieli. Na przykład, kiedy dzień jest jasny, to należy zastosować ustawienie Słoneczny dzień. Jest ono właściwe podczas porannego i popołudniowego słońca. Z kolei opcja Cień, sprawdza się w scenariuszach z mocnym cieniem. Mogą to być np. ujęcia pod drzewem. Następnym ustawieniem jest Dzień pochmurny. Sprawdza się ono w przypadku scenerii na zewnątrz, z pochmurnym oświetleniem. Opcja Lampa błyskowa działa w sceneriach oświetlonych wysuwanymi lampami błyskowymi, umieszczonymi poza aparatem. Kolejną jest funkcja Żarówka, która działa w przypadku scenerii skomponowanych w pomieszczeniach, oświetlonych standardowymi, ciepłymi żarówkami. Ostatnią jest opcja Fluorescencyjny, który działa w przypadku scenerii zorganizowanych we wnętrzach, oświetlonych żarówkami fluorescencyjnymi.

Podczas fotografowania musimy zawsze zwracać szczególną uwagę na światło. Jeśli jesteśmy w plenerze i nagle zmieni się ono znacząco, to należy zmienić ustawienia wstępne tak, aby odzwierciedlić nowe warunki. Możemy na przykład wybrać wówczas ustawienie balansu bieli takie, które pozwolą aparatowi z grubsza zrozumieć i zrekompensować niedobory oświetlenia. Wielu profesjonalnych fotografów korektuje i równoważy swoje ustawienia WB przy pomocy programu komputerowego np. takiego jak Lightroom. Taki proces jest szybki i często bardzo satysfakcjonujący, ponieważ w prosty sposób pomaga poprawić jakość naszych zdjęć.

Jak kreatywnie wykorzystać balans bieli do różnych efektów?

Oczywiste jest, że korektę zdjęć zawsze zaczynamy od ustawienia właściwych kolorów. Czasami można poprawić obrazy, celowo przesuwając balans bieli w przypadkowym kierunku. Zwykle działa to najlepiej, gdy jest stosowane w programie do przetwarzania końcowego, a nie w samym aparacie, chociaż technicznie można to zrobić w dowolny sposób. Stosując np. na zdjęciach zbyt zimny balans bieli, możemy stworzyć nieco pochmurny i tym samym nastrojowy klimat. Z kolei stosując do zdjęć zbyt ciepły balans bieli, możemy stworzyć przyjemny, zachęcający, a nawet nieco nostalgiczny efekt.

Nie warto jednak zbytnio przesuwać WB, ponieważ w pewnym momencie nasze zdjęcia mogą wyglądać nienaturalnie. Natomiast odrobina chłodnych, lub ciepłych kolorów jest bardzo przyjemna, w szczególności, jeśli dodajemy je ostrożnie. Możemy eksperymentować z ustawieniami WB i na przykład użycie „nieprawidłowego” balansu bieli, pomaga bardziej zaakcentować fotografowaną scenerię. Jeśli zdecydujemy się na dodanie chłodnych odcieni to na naszych obrazach, możemy uzyskać efekt cienia, a z kolei dodanie ciepłych odcieni nadaje zdjęciom efekt wschodu lub zachodu słońca. Warto jednak używać tej techniki ostrożnie. Łatwo przesadzić i skończyć z jaskrawymi, nieprzyjemnymi rezultatami.

Jeśli mamy już świadomość jak istotne jest odpowiednie ustawienie WB, to możemy zacząć dostosowywać i zmieniać balans bieli tak, aby na swoich zdjęciach uzyskać bardzo kreatywne, artystyczne rezultaty.

Jeżeli udało się nam zrobić właściwe ustawienia aparatu i wykonać naprawdę interesującą sesję, to warto wywołać zdjęcia w sprawdzonym laboratorium fotograficznym. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się niesamowitą, fotograficzną ekspozycją na swojej ścianie. Z całą pewnością pięknie oprawione, niesamowite obrazy będą sprawiały przyjemność naszym bliskim i zostaną także docenione przez odwiedzających nas gości.

Polecamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *