Mężczyźni czyszczą ściany domu po pożarze

Czyszczenie ścian po pożarze, od czego zacząć?

Konsekwencje pożaru zawsze będą dotkliwe nie tylko w obszarze finansowym ale i czasowym. Ze względu na poziom zniszczeń, czyszczenie ścian po pożarze, wymaga kilka etapów i przede wszystkim zaangażowania. Jednak nie ma czego się obawiać, ponieważ w tym artykule znajdziesz dokładną instrukcję co zrobić w takiej sytuacji.

O czym należy pamiętać?

Przede wszystkim, o różnicach jakie występują w każdym miejscu, w którym wystąpi pożar. Mimo podobnego przebiegu zdarzenia, skala zniszczeń i to jakie etapy sprzątania muszą po sobie nastąpić, to sprawa bardziej indywidualna. Najważniejsze to wiedzieć, że  czyszczenie ścian po pożarze nie jest niczym strasznym i są na to rozwiązania. Najczęściej pojawiające się pytania to :

  • Ile czasu będzie trwało sprzątanie po pożarze?
  • Co zrobić ze zniszczonym sprzętem domowym?
  • Ile kosztuje ewentualna pomoc podczas czyszczenia?

Oczywiście porządek w rzeczach materialnych to ważny etap , jednak jest coś istotniejszego. Oprócz spalonych elementów i brudu, na większości obszaru, zostaje sadza. Jest niezwykle trudnym przeciwnikiem ale koniecznym do likwidacji ze względu na swoją szkodliwość.

Etapy sprzątania po pożarze – co powinieneś wiedzieć

Zawiadomienie służb

Oczywistym pierwszym krokiem jest wezwanie pomocy. Jednak kiedy wszystko uda się ugasić oraz służby sprawdzą czy mieszkańcy i miejsce są już bezpieczni ,  należy pamiętać o zrobieniu zdjęć spalonego miejsca. Będą one potrzebne, do zgłoszenia pożaru firmie ubezpieczeniowej. Ważne, aby rzeczoznawca mógł obejrzeć i ocenić miejsce zanim nastąpi etap czyszczenia.

Utylizacja

Kolejnym krokiem jest wyniesienie wszystkich spalonych rzeczy i zrobienia miejsca na czyszczenie. Zniszczone mienie należy odpowiednio i w bezpieczny sposób zutylizować .

Czyszczenie sadzy

Kiedy wszystko jest wyniesione, czas zabrać się za dokładne czyszczenie sadzy. Wspomniane już zanieczyszczenie, będzie wymagało wysiłku, dlatego warto skorzystać z pomocy fachowców lub zapytać jakiego sprzętu i środków użyć, aby skutecznie się jej pozbyć.

Czyszczenie ścian

Aby pozbyć się zanieczyszczenia ze ścian, warto użyć np. suchego lodu . Oczywiście zapoznając się wcześniej z warunkami bezpieczeństwa. Warto w tym momencie pamiętać także, o oczyszczeniu powietrza ze szkodliwych środków chemicznych. Bardzo ważne jest żeby zneutralizować zadymienie .

Ozonowanie pomieszczeń

Kiedy wszystkie poprzednie etapy są gotowe, czas na dezynfekcje spalonych pomieszczeń. To bardzo ważne, aby zrobić to dokładnie, ponieważ niedoczyszczone miejsca wpływają na wydzielanie się w przyszłości pozostałych związków chemicznych. 

Szczególną uwagę należy zwrócić na takie elementy jak :

  • przewody wentylacyjne
  • kominki

Koszty sprzątania po pożarze

Oczywiście należy liczyć się z tym, że porządki po spaleniu będą kosztować. Warto znać dokładne etapy opisywane powyżej, jednak pomoc fachowej firmy, zapewni dokładność , odpowiednie środk i i bezpieczeństwo.

Poniżej znajduje się liczba ilości prac, jakie może wykonać specjalna firma sprzątająca oraz średni koszt.

  • Użycie suchego lodu.
  • Mycie ścian.
  • Czyszczenie sufitu.
  • Usunięcie zapachu spalenizny.
  • Likwidacja sadzy.
  • Usuwanie i proces utylizacji zniszczonego mienia.
  • Ozonowanie
  • Dekontaminacja czyli dezaktywacja wszelkich związków chemicznych

Taki zakres prac, to około 800 zł za godzinę pracy przy użyciu odpowiedniego sprzętu.

Dlaczego warto?

Można zrobić wszystko na własną rękę i efekt będzie bardzo zadowalający. Mimo wszystko najważniejsze jest bezpieczeństwo i to właśnie z pewnością zapewni ekipa doświadczonych fachowców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *