Wybór idealnego miejsca do zamieszkania nie jest prosty. Przed podjęciem decyzji o zakupie mieszkania lub domu należy przeanalizować wiele kluczowych czynników, ponieważ jest to decyzja o długoterminowych konsekwencjach. Po wielu latach wynajmu i licznych przeprowadzkach przychodzi w końcu moment, gdy pojawia się myśl o stabilizacji.
Nie ważne, czy decyzja o poszukiwaniu idealnego mieszkania lub domu wynika z ważnych życiowych decyzji czy jest podyktowana bardziej prozaicznymi powodami, warto dokładnie przyjrzeć się rynkowi nieruchomości i sprawdzić najważniejsze kwestie, które pomogą podjąć odpowiednia decyzję.
Rynek pierwotny czy wtórny?
Przed rozpoczęciem poszukiwań wymarzonych czterech kątów, należy odpowiedzieć sobie na kluczowe pytanie – rynek pierwotny czy rynek wtórny? Na rynku pierwotnym oferowane są nowe mieszkania, które zostały wybudowane w przeciągu ostatnich lat. Mieszkania te mogą być zarówno w stanie deweloperskim jak i wykończone pod klucz. Domy na rynku pierwotnym mogą być również w stanie surowym otwartym lub zamkniętym. Warto wówczas bezpośrednio kontaktować się ze stroną sprzedającą, w jakim stanie jest mieszkanie lub dom, aby móc podjąć możliwie jak najlepszą decyzję. Aktualnie dostępne nieruchomości na rynku pierwotnym można odnaleźć na stronie rynekpierwotny.pl. Na rynku wtórnym z kolei dostępne są mieszkania, które sprzedają bezpośrednio ich właściciele sami lub korzystając z usług biur pośrednictwa nieruchomości. Mieszkania z rynku pierwotnego jak i rynku wtórnego dostępne są na portalach z ofertami sprzedaży nieruchomości takimi jak otodom.pl, szukajlokum.pl czy morizon.pl.
Warto zaznaczyć, że mieszkania na rynku wtórnym są dużo bardziej zróżnicowane pod względem powierzchni użytkowej czy podziału pomieszczeń. Wiele z nich to mieszkania w blokach z wielkiej płyty lub w kamienicach, co determinuje zarówno rozkład pomieszczeń jak i uwarunkowania techniczne takie jak rodzaj ogrzewania czy możliwość podłączenia np.: gazu. Mieszkanie lub dom „z drugiej ręki” może stanowić również doskonałą okazję do zaaranżowania przestrzeni zgodnie z indywidualnymi preferencjami. Nowe mieszkania dostępne na rynku pierwotnym z reguły są gotowe do zamieszkania i są do siebie podobne, ponieważ budowane są w podobnych latach, co ogranicza możliwości aranżacji.
Rozejrzyj się po otoczeniu
Kiedy udało się ustalić, czy wymarzone mieszkanie powinno być nowe czy też z drugiej ręki, warto zainteresować się otoczeniem nieruchomości. Idealne mieszkanie lub dom powinno być dobrze skomunikowane z miejscem pracy domowników oraz szkołą lub przedszkolem, jeśli w domu będą mieszkać dzieci. Warto zwrócić również uwagę na dostęp do terenów zielonych, miejsc do rekreacji i innych lokalizacji, w których domownicy lubią spędzać czas. Przy określaniu potrzeb mieszkaniowych należy uwzględnić długą perspektywę czasową, a w związku z tym planowane zmiany w codziennym życiu. Nawet jeżeli idealna nieruchomość pasuje do obecnego trybu życia, warto rozważyć inne możliwości, które będą lepiej dopasowane do planów na przyszłość.
Kluczowym czynnikiem determinującym decyzję o wyborze mieszkania lub domu jest cena. Mimo iż wiele osób byłoby w stanie zapłacić wiele za idealne mieszkanie lub dom, to warto porównać dostępne oferty, aby wybrać najbardziej korzystną ekonomicznie z perspektywy budżetu domowego. Wiele rozwiązań można wdrożyć już po zakupie nieruchomości, dlatego ważniejszy jest potencjał mieszkania czy domu niż jego stan wyjściowy zaprezentowany w ofercie. Informacje o aktualnie dostępnych ofertach sprzedaży mieszkań lub domów znajdują się na portalach branżowych takich jak nieruchomości-online.pl czy domiporta.pl.
Zajęło mi sporo czasu, żeby znaleźć swoje idealne miejsce do mieszkania, ale się udało.
Pozdrawiam!