
Co roku zmieniają się przepisy i wielu pacjentów traci przez to orientację. Inni z kolei mają problem z nadążaniem za udogodnieniami technologicznymi. Nawet skierowania NFZ wiążą się z pewnymi wątpliwościami. Aby je rozwiać, przygotowaliśmy więc odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Mamy nadzieję, że tym samym ułatwimy korzystanie z usług medycznych w 2025.
Czy skierowanie papierowe jest potrzebne?
Nie trzeba ze sobą przynosić papierowego wydruku skierowania NFZ. Wszystko jest już zapisane na internetowym koncie pacjenta. System działa na podobnej zasadzie co e-recepty. Tak więc niezbędny jest kod, który otrzymało się drogą elektroniczną. Ma on charakter uniwersalny i można go wykorzystać w każdej placówce, gdzie prowadzone są określone zabiegi.
Reklama: Wolne terminy badań w całej Polsce można sprawdzić na stronie terminyleczenia.pl.
A co, jeśli lekarz nie ma dostępu do tego systemu? Może się tak zdarzyć ze względu na tymczasową awarię. W takim przypadku wystawienie skierowania odbywa się w sposób tradycyjny i pacjent już musi mieć ze sobą wersję papierową, ponieważ przeglądarka skierowań online nie będzie mogła dostarczyć informacji na ten temat. Takie skierowanie również ma charakter uniwersalny.
Do jakiego specjalisty nie trzeba skierowania NFZ?
Rok 2025 to zapowiedź pewnych zmian, które mają ułatwić pacjentom drogę do specjalistów. Już teraz skierowania NFZ nie są potrzebne do onkologa, dentysty, psychiatry, wenerologa, położnika i ginekologa. Za niebawem do tej grupy dołączy optometrysta, psycholog i lekarz medycyny sportowej. Procesy legislacyjne pod tym względem przebiegają dość sprawnie. Tym bardziej że o poszerzeniu listy mówi się już od jakiegoś czasu. Jest raczej pewne, że jeszcze w tym roku nowe przepisy wejdą w życie.
Czy leczenie uzdrowiskowe wymaga skierowania?
W roku 2025 skierowania na leczenie uzdrowiskowe wciąż obowiązują, ale mają one postać wyłącznie elektroniczną. System wysyła dane do właściwego oddziału wojewódzkiego NFZ i tym samym pacjenci nie muszą nic więcej robić. Inaczej rzecz wygląda, kiedy chcą oni skorzystać z rehabilitacji uzdrowiskowej prywatnie. Wówczas skierowania NFZ nie są konieczne,