Lekarz robi pacjentce USG tarczycy

Choroba Hashimoto – USG tarczycy jako podstawowe badanie

Choroba Hashimoto, czyli przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, to jedna z najczęściej występujących chorób gruczołu tarczowego. Szacuje się, że schorzenie to dotyczy około 5% społeczeństwa, choć specjaliści alarmują, że statystyka ta jest znacznie zaniżona. Przyczyną tego stanu jest powolny i ukryty przebieg choroby Hashimoto, która może rozwijać się niepostrzeżenie latami. Właśnie dlatego tak ważna jest świadomość objawów oraz diagnostyki tego schorzenia. W poniższym artykule opisujemy zastosowanie badania ultrasonograficznego w ocenie czynności tarczycy.

Czym jest choroba Hashimoto?

Choroba Hashimoto to schorzenie tarczycy o podłożu autoimmunologicznym. W przebiegu tego schorzenia dochodzi do nieprawidłowego pobudzenia układu odpornościowego, który rozpoczyna produkcję przeciwciał przeciwko tyreoperoksydazie lub tyreoglobulinie. Jednocześnie, w obrębie gruczołu tarczowego dochodzi do napływu limfocytów, które powoli niszczą miąższ tego narządu, doprowadzając do rozwoju jego niedoczynności.

Kiedy warto wdrożyć diagnostykę w kierunku choroby Hashimoto?

Diagnostyka w kierunku choroby Hashimoto nie jest skomplikowana i obejmuje proste badania laboratoryjne, a także badanie obrazowe, czyli USG tarczycy. Kiedy należy udać się do specjalisty w celu wykonania tych badań? Diagnostykę warto rozpocząć w momencie zaobserwowania niepokojących objawów niedoczynności tarczycy, takich jak:

  • przyrost masy ciała;
  • zmniejszenie tolerancji na niskie temperatury;
  • spowolnienie psychoruchowe;
  • obniżenie ciśnienia tętniczego krwi i częstotliwości tętna;
  • uczucie ciągłej senności i zmęczenia;
  • przewlekłe zaparcia;
  • zaburzenia miesiączkowania;
  • zaburzenia koncentracji;
  • obrzęk powiek lub rąk;
  • nadmierne rogowacenie naskórka.

USG tarczycy to podstawowe badanie obrazowe w kierunku choroby Hashimoto

Wykonanie badania ultrasonograficznego tarczycy wskazane jest, gdy u pacjenta występują odchylenia w badaniach laboratoryjnych, a także w przypadku, gdy podczas badania palpacyjnego tarczycy specjalista wyczuje nieprawidłowości. USG tarczycy to badanie nieinwazyjne, bezbolesne, a przede wszystkim w pełni bezpieczne. W rękach doświadczonego specjalisty jest to nieocenione narzędzie, które umożliwia ocenę lokalizacji, rozmiaru, struktury oraz echogeniczności narządu.

Pod kątem diagnostyki oraz kontroli przebiegu choroby Hashimoto, USG tarczycy jest wyjątkowo przydatnym badaniem, ponieważ można z jego pomocą wykryć toczący się w obrębie narządu stan zapalny. Ponadto, badania ultrasonograficzne ocenia również stopień zwłóknienia gruczołu tarczycy, jak również inne zmiany patologiczne, takie jak zwapnienia czy guzki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *