Artykuł sponsorowany.
Z obuwia roboczego w takim samym stopniu korzystają panie, jak i panowie. Te pierwsze głównie w sieciach handlowych, gdzie nietrudno o upadek na stopę ciężkiego opakowania, palety itp. Nie zmienia to faktu, iż wiele kobiet pracuje w zakładach przemysłowych, magazynach czy warsztatach. Czy buty robocze dla pań charakteryzują się czymś niezwykłym? Jaka jest różnica dzieląca je od obuwia męskiego i czy ma to jakieś zasadnicze znaczenie dla bezpieczeństwa pracy?
Buty robocze, przepisy
Na początek należy jednak przypomnieć, iż obuwie robocze jest obowiązkowym elementem wyposażenia pracownika na stanowisku, na którym z jakiegokolwiek powodu istnieje zagrożenie zdrowia lub nawet życia.
Dodajmy, że pracodawca jest zobligowany do dostarczenia personelowi butów roboczych na mocy artykułów 207 § 2 oraz 237 § 1 kodeksu pracy. Nakładają one obowiązek dostarczenia pracownikom odzieży ochronnej, w tym pojęciu mieści się także ochrona stóp. W przypadku niedopełnienia powyższych wymogów pracodawcy grożą poważne konsekwencje administracyjne, a w skrajnych przypadkach nawet karne.
Pracownik lekceważący nakaz odpowiedniego zabezpieczenia własnego ciała także musi liczyć się z konsekwencjami. Może być to między innymi utrata prawa do odszkodowania za wypadek w miejscu pracy.
Mając na uwadze, iż producenci obuwia roboczego przykładają dużą wagę do jakości swoich wyrobów, co w prostej linii przekłada się na korzystny design i wygodę, stosowanie obuwia roboczego powinno poprawiać komfort pracy. Buty robocze dostępne na stronie https://pol-paw.pl/obuwie-i-ochrona-nog-c-23.html różnią się od siebie pod względem wykonania oraz fasonu, są także zróżnicowane pod kątem specyfiki wykonywanych zajęć.
Rodzaje butów roboczych:
- buty robocze pełne,
- półbuty robocze,
- trzewiki robocze,
- sandały robocze.
Buty robocze pełne
Mają za zadanie kompletną ochronę stopy, osłaniając kostkę i ścięgno Achillesa. Dodatkowo usztywniają staw skokowy dolny odpowiedzialny za ruchy nawracania i odwracania stopy.
Półbuty robocze
Obuwie cechuje lżejsza budowa. Poprzez odsłonięcie kostki pracownik ma poczucie większej swobody ruchów. Przeznaczone są głównie do pracy w halach sprzedażowych i magazynach.
Trzewiki robocze
Przypominają raczej obuwie sportowe, są elastyczne i lekkie, co predysponuje je do prac serwisowych i montażowych, czyli takich, w których trakcie wymagana jest częsta zmiana pozycji ciała. W tym przypadku nacisk położony jest na materiały wykonawcze, które powinny zapobiegać poceniu się stóp oraz powstawaniu ośrodków grzybiczych i bakteryjnych.
Sandały robocze
To najlżejszy rodzaj obuwia roboczego, który cieszy się uznaniem pośród pracowników ochrony zdrowia, zakładów fryzjerskich, gastronomicznych itp. Propozycja jest skierowana do osób pracujących w ciągłym ruchu, często na śliskich powierzchniach.
Lista obuwia i producentów jest okazała, o czym świadczy poniższa lista:
- buty robocze base – https://pol-paw.pl/base-c-431.html,
- buty robocze beta – https://pol-paw.pl/beta-c-265.html,
- buty robocze cofra – https://pol-paw.pl/cofra-c-266.html,
- buty robocze delta plus – https://pol-paw.pl/delta-plus-c-273.html,
- buty robocze demar – https://pol-paw.pl/demar-c-264.html,
- buty robocze heckel – https://pol-paw.pl/heckel-c-1000.html,
- buty robocze lemigo – https://pol-paw.pl/lemigo-c-267.html,
- buty robocze medibut – https://pol-paw.pl/medibut-c-268.html,
- buty robocze ogrifox – https://pol-paw.pl/ogrifox-c-986.html,
- buty robocze portwest – https://pol-paw.pl/portwest-c-274.html,
- buty robocze ppo – https://pol-paw.pl/ppo-strzelce-opolskie-c-269.html,
- buty robocze pros – https://pol-paw.pl/pros-c-275.html,
- buty robocze reis – https://pol-paw.pl/reis-c-272.html,
- buty robocze urgent – https://pol-paw.pl/urgent-c-270.html,
- buty robocze uvex – https://pol-paw.pl/uvex-c-271.html,
- buty robocze równość – https://pol-paw.pl/rownosc-c-1003.html,
- buty robocze fagum stomil – https://pol-paw.pl/fagum-stomil-c-1004.html.
Buty robocze damskie, czym się różnią od męskich?
Teraz kiedy już wiemy, jakie jest podstawowe zadanie obuwia ochronnego, przejdźmy do zauważalnych różnic.
Buty robocze damskie, charakteryzuje nieco odmienny design i większa dbałość o szczegóły. Powodem jest, poza względami estetycznymi, nieco inna konstrukcja stopy kobiety, także inna wrażliwość skóry na pot oraz wytrzymałość na temperaturę itd.
Obuwie dla pań powinno zapewnić optymalną przewiewność w celu uniknięcia odcisków, a nawet bolesnych pęcherzy. W tym celu stosuje się wkładki higroskopijne, wchłaniające pot.
Wypada przypomnieć o istotnych różnicach wynikających z innej numeracji rozmiarów. Damskie buty robocze powinny być dobierane pod kątem rozmiarów żeńskich.
Funkcjonalność ochronna w odniesieniu do butów damskich i męskich jest taka sama. W tym przypadku nie ma żadnych różnic, zważywszy, że zagrożenia są te same dla obu płci.
Decydując się na zakup konkretnego obuwia, należy w pierwszym rzędzie kierować się jakością wyposażenia. Bezpieczny pracownik z pewnością będzie wykonywał swoje obowiązki wydajniej, a o to warto zadbać.