Biuro podatkowe może znacznie ułatwić pracę właścicielom firm

Biuro podatkowe – dlaczego powinno korzystać się z jego usług?

Ilość przedsiębiorstw, które znajdują się na rynku, sprawia, że zapotrzebowanie na usługi księgowe z czasem się zwiększa. A co za tym idzie, coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na korzystanie z pomocy biur rachunkowych bądź biur podatkowych. Niektórzy jednak nie są zwolennikami korzystania z takiego rodzaju pomocy i stawiają na własną księgowość w firmie. Które z rozwiązań jest lepsze? Jakie są zalety korzystania z usług biura podatkowego? Sprawdź.

Czym tak właściwie jest biuro podatkowe?

Biuro podatkowe to działalność gospodarcza, która posiada uprawnienia do świadczenia usług związanych z księgowością i podatkami dla swoich klientów. Mogą nimi być zarówno przedsiębiorcy, którzy prowadzą swoją działalność gospodarczą, jak i osoby prywatne. Biura podatkowe zajmują się głównie sprawami związanymi z podatkami. Jednak zakres obowiązków, które świadczone są przez księgowych lub doradców podatkowych, obejmuje znacznie więcej czynności. Do podstawowych zadań, które świadczą biura podatkowe należeć będą:

 • prowadzenie ksiąg podatkowych;
 • przygotowywanie zeznań podatkowych;
 • sporządzanie deklaracji podatkowych;
 • wysyłanie deklaracji podatkowych;
 • reprezentowanie klientów przez różnymi urzędami;
 • doradztwo podatkowe;
 • księgowanie dokumentów podatkowych;
 • kontrolowanie dokumentacji pod względem rachunkowym i prawnym.

Biuro podatkowe czy własna księgowość w firmie?

Własna księgowość w firmie może przynieść przedsiębiorstwu wiele korzyści. Osoba odpowiedzialna za wykonywanie czynności związanych z księgowością i podatkami jest zawsze na miejscu. Dlatego w razie jakichkolwiek pytań można się do niej zgłosić bez większego problemu po ewentualne porady czy konsultacje. Gorzej jest wtedy, kiedy księgowa, która pracuje w Twojej firmie, weźmie zwolnienie lekarskie lub urlop, bo wtedy sprawy związane z księgowością mogłyby ulec zawieszeniu. Dlatego trzeba byłoby być zawsze przygotowanym na takie przypadłości. Koszty prowadzenia działalności gospodarczej również się zwiększają, ponieważ trzeba opłacać także pensję dla księgowej. Natomiast korzystając z usług biura podatkowego, ma się możliwość powierzenia wszystkich obowiązków związanych z księgowością i podatkami profesjonalnemu biurowi. Współpraca z księgowymi czy doradcami podatkowymi przynosi znacznie niższe koszty prowadzenia działalności, ponieważ nie trzeba już opłacać pensji dla księgowych, którzy pracowaliby na etacie. Co więcej, w biurach podatkowych pracuje kilka osób, dlatego wszelkie sprawy związane z podatkami będą pod ciągłą opieką specjalistów. A co jeszcze ważne, dzięki współpracy z biurem podatkowym można zaoszczędzić w swojej firmie również miejsce, które musiałoby być wykorzystywane do przechowywania dokumentów.

Powody, dla których warto korzystać z usług biura podatkowego

Powodów, dla których warto korzystać z usług biura podatkowego, jest naprawdę wiele. Do najważniejszych czynników, które przekonują przedsiębiorców do skorzystania z pomocy księgowych lub doradców podatkowych należą:

 • oszczędność czasu;
 • oszczędność pieniędzy;
 • większe bezpieczeństwo i zgodność z przepisami;
 • profesjonalne wsparcie fachowców;
 • możliwość skupienia się na prowadzeniu własnego biznesu.

1 thought on “Biuro podatkowe – dlaczego powinno korzystać się z jego usług?”

 1. Firma w której pracuje korzysta z tych usług. Są odpowiedzialni za dokumenty podatkowe, ale czasami tez korzystamy z ich doradztw. Bardzo pomocni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *