dziewczynka obok pralki automatycznej

Pralka automatyczna – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Trudno wyobrazić sobie współczesne gospodarstwo domowe bez pralki automatycznej, obecnie często w połączeniu z suszarką. Niezależnie od tego, czy masz małą czy przestronną łazienkę – zawsze musi się w niej znaleźć miejsce na funkcjonalną pralkę. Nowoczesne pralki to innowacyjne urządzenia, które naprawdę ułatwiają życie, nie niszcząc przy tym ubrań, a wręcz o nie dbając. Na co zwrócić uwagę, wybierając pralkę? Jak dobrać ją do konkretnego pomieszczenia? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

Pralka – rodzaje

Obecnie na rynku znajdziesz wiele różnych rodzajów pralek – o dużej i małej ładowności, bardzo wąskie i takie o standardowych wymiarach, ładowane od góry lub z przodu, z drzwiczkami otwieranymi na lewą lub prawą stronę, z wieloma dodatkowymi funkcjami, zdalnie sterowane, energooszczędne, dysponujące wieloma programami prania. Nasuwa się zatem pytanie: co wybrać? Wiele zależy od wielkości rodziny, metrażu pomieszczenia i miejsca, przeznaczonego na pralkę, a także oczywiście od budżetu. Przyjrzyjmy się zatem, na co zwrócić uwagę, kupując pralkę (na przykład tutaj: https://www.neonet.pl/duze-agd/pralki.html.

Pralki automatyczne – na co zwracać uwagę przy wyborze?

Przy wyborze odpowiedniej pralki należy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów i cech urządzenia. Po pierwsze: musisz wiedzieć, czy szukasz pralki o standardowych wymiarach czy też potrzebujesz szczególnie wąskiego sprzętu, który zmieści się w malutkiej łazience (tak zwanej pralki typu slim). Ważna jest także klasa energetyczna, a ponadto możliwość obniżenia zużycia energii. Uwagę trzeba zwrócić także na programy, jakimi dysponuje urządzenie oraz wszelkie potrzebne funkcje dodatkowe. Pralka ładowana od góry sprawdzi się gdzie indziej niż ta ładowana w tradycyjny sposób. Ostatnią, ale dla wielu osób równie istotną kwestią, jest design i kolorystyka pralki. Niemniej współczesne sprzęty są nowoczesne i będą pasować praktycznie do każdej łazienki. Pralki dzielą się także na wolnostojące lub takie pod zabudowę.

Wymiary

Jeżeli jesteś właścicielem dość przestronnej łazienki albo po prostu masz wystarczająco ilość miejsca, by ustawić pralkę o standardowych wymiarach, to urządzenie w rozmiarze 60 x 85 cm będzie stanowić dobry wybór. Na rynku dostępne są także pralki w wersji slim, które mają zaledwie 40 cm szerokości. Sprawdzą się w niewielkiej łazience, wszędzie tam, gdzie jest naprawdę ograniczone miejsce. Mniejszą pralkę łatwiej także wstawić w nietypowym miejscu. Jest to rozwiązanie dobre dla osób, którym zależy na tradycyjnej pralce automatycznej, ładowanej od przodu, a dysponują niewielką ilością miejsca.

Zużycie wody

Zużycie wody to parametr, którego wartość znajdziesz na etykiecie energetycznej sprzętu. Mówi o rocznym zużyciu wody przez urządzenie. Najmniejsze zużycie wody przez pralkę to nawet tylko około trzydziestu litrów (w ciągu jednego cyklu pranie). Czy jest to jednak standard? Wszystko zależy od modelu pralki. Im wyższa klasa energetyczna, tym bardziej energooszczędne urządzenie (także pod kątem poboru wody). Na to warto więc zwracać uwagę oraz uważnie czytać oznaczenia na etykiecie sprzętów.

Klasa energetyczna

Klasa energetyczna oznaczana jest symbolem A+++, A++ oraz A+. Mówią w skrócie: im wyższa klasa energetyczna, tym niższe zużycie energii. Przekłada się to oczywiście na kwotę otrzymywanych rachunków za energię elektryczną, a więc rozwiązanie takie jest bardziej ekonomiczne niż w przypadku pralek o niskiej klasie. Pralki o wyższej klasie są także z reguły bardziej innowacyjnymi sprzętami, wyposażonymi w wiele ciekawych funkcjonalności.

Sposób ładowania

Kwestią, którą trzeba rozważyć, jest sposób ładowania pralki: standardowo czy od góry? Pralki ładowane od góry są chętnie wybierane do małych i nieustawnych łazienek, tam, gdzie nie można swobodnie otworzyć drzwiczek i wyjąć prania. Pralka automatyczna, ładowana w tradycyjny sposób, może mieć różny kierunek otwierania drzwiczek. Da się więc idealnie dopasować model pralki do konkretnego pomieszczenia, tak by korzystanie z urządzenia było jak najbardziej komfortowe.

Programy i dodatkowe funkcje

Oczywiście podczas zakupu pralki trzeba także zwrócić uwagę na programy i dodatkowe funkcje. Należą do nich: pranie bąbelkowe eco bubble, pranie wstępne, pranie ręczne, automatyczne dozowanie środka piorącego, możliwość skrócenia czasu prania, programy parowe, zdalne sterowanie smartfonem, możliwość dodania ubrań do bębna, blokada rodzicielska i inne. Współczesne pralki mają naprawdę szeroki wybór programów i przydatnych funkcji. Na czym konkretnie będzie ci zależeć, to już tylko kwestia twoich preferencji i potrzeb rodziny. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Automaty, a może pralki wirnikowe?

Wydaje się, że pralki automatyczne to dziś oczywistość. Warto jednak wiedzieć, że nie są jedynym wyborem. Okazuje się, że na rynku wciąż dostępne są pralki wirnikowe w nowej odsłonie. Oczywiście pralka automatyczna ma tyle zalet, że trudno byłoby ja zdeklasować. Niemniej w pewnych sytuacjach i okolicznościach to właśnie pralka wirnikowa może przydać się bardziej – na przykład w miejscach, gdzie utrudniony jest dostęp do źródła wody (na działce, w domku letniskowym czy na kempingu). Trudno dziś jednak wyobrazić sobie wykonywanie prania w pralce wirnikowej w domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *