Brzuch

Objawy, przyczyny i leczenie przepukliny brzusznej i pępkowej

Przepuklina brzuszna najczęściej pojawia się u osób otyłych, wykonujących ciężką pracę fizyczną oraz u kobiet w ciąży. Natomiast przepuklina pępkowa najczęściej jest wadą wrodzoną i występuje u niemowląt, ale też może ujawnić się dopiero u osób dorosłych. Warto wiedzieć, jak wyglądają przepuklina brzuszna i pępkowa, aby szybko im przeciwdziałać.

Warto wiedzieć, że operacja na przepuklinę to częsty sposób jej leczenia. W niektórych przepuklinach jednak stosuje się nieinwazyjne metody leczenia, takie jak pas na przepuklinę oraz fizykoterapię. Jeśli pojawią się jakieś niepokojące objawy, należy zgłosić się do lekarza, który wykona badanie ultrasonograficzne (USG) jamy brzusznej i zdiagnozuje schorzenie.

Przepuklina brzuszna i pępkowa – objawy i przyczyny

Wszystkie postaci przepukliny brzusznej objawiają się takim samym uwypukleniem w okolicy nadbrzusza, pępka albo pachwiny, czy też blizny pooperacyjnej. Ma ono postać guzka, który powiększa się podczas kaszlu, wysiłku albo oddawania stolca. Pojawia się także ból, a wraz z rozwojem przepukliny dochodzą wzdęcia, nudności, wymioty, wreszcie chory nie może oddawać gazów i stolca. W takich przypadkach pomóc może pas przepuklinowy brzuszny, który ułatwia wykonywanie codziennych czynności.

Najczęstsze przyczyny przepukliny brzusznej i pępkowej to:

  •      wrodzone zaburzenia syntezy oraz degradacji komórek kolagenowych,
  •      złe nawyki żywieniowe,
  •      palenie papierosów,
  •      zatwardzenie, podnoszenie ciężarów albo uporczywy kaszel,
  •      przepuklina pępkowa u niemowlaka powstaje w wyniku niezrośnięcia się pierścienia pępkowego.

Przepuklina brzuszna i pępkowa – leczenie

Przepuklinę brzuszną można leczyć tylko operacyjnie. Są dwie metody operacji: tradycyjna oraz laparoskopowa. Pacjentom, których leczenie operacyjne nie jest możliwe (np. z powodu niewydolności krążenia), zakłada się specjalny pas na przepuklinę. Wrodzona przepuklina pępkowa powinna być operowana, gdy dziecko ukończyło 3 lata, a przepuklina nie zamknęła się samoistnie. Wtedy wykonywany jest zabieg, który nazywany jest hernioplastyką (polega na nacięciu pępka, a następnie odprowadzeniu przepukliny do jamy brzusznej i usunięciu nadmiaru pozostałych tkanek). Należy być świadomym, że operacja związana z przepukliną brzuszną niesie za sobą ryzyko powikłań – zalicza się do nich np. zakrzepicę nóg, uszkodzenie nasieniowodu lub powstanie krwiaka. Niekiedy dochodzi do rozejścia się rany pooperacyjnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *