Ostrzenie noży w serwisie

Na czym polega profesjonalny serwis noży?

Serwis noży i narzędzi tnących wykonany przez profesjonalną firmę sprawi, że poczujesz znaczną różnicę w pracy ostrzonych i konserwowanych narzędzi. Zlecenie takiej odpowiedniej firmie pozwoli ponownie cieszyć się sprawnymi i odpowiednio ostrymi narzędziami.

Czy warto ostrzyć narzędzia?

Odpowiednia eksploatacja i konserwacja narzędzi przedłuży żywotność produktu. Ponadto dbając o jakość ostrza masz pewność, że narzędzia działa zgodnie ze swoim przeznaczeniem i osiąga zamierzone rezultaty. Ostrzenie narzędzi wymaga najwyższej precyzji oraz dobrego specjalisty, który zna się na rzeczy.

Standardowy proces serwisowania noży i narzędzi tnących w renomowanym serwisie polega na odebraniu narzędzi od klienta, ocenie stanu narzędzi i dopasowaniu odpowiedniej technologii, następnie odbywa się sam proces ostrzenia, po którym odzyskujesz swoje narzędzia gotowe do wydajnej pracy.

Najczęstsze problemy z ostrzem

Kto z nas nigdy nie miał do czyniania ze stepionym narzędziem? To naturalne, że eksploatowane narzędzia ulegają zniszczeniu czy stępieniu. Jakie są najczęstsze problemy, z którymi możesz mieć do czynienia?

Krzywy nóż

Skrzywienie noża ma swoją przyczynę w pojawiających się odkształceniach spowodowanych długotrwałym używaniem narzędzi do twardszych materiałów. Profesjonaliści zajmujący się serwisowanie noży mogą wyprostować narzędzie i naostrzyć ostrze.

Krzywa krawędź tnąca

Niszczenie się krawędzi tnącej narzędzi powstaje poprzez dokonywanie nierównych cięć. W takim przypadku konieczne jest ostrzenie narzędzi oraz zastosowanie równania płaszczyznowego.

Szczerby

Szczerby powstają wskutek zarysowania narzędzia lub pojawienia się smug. W celu zniwelowania tego problemu stosuje się zabieg usuwania szczerby oraz ostrzenie noża. 

Zła geometria noża

W przypadku złej geometrii noża stosuje się te same rozwiązania, co w sytuacji zniszczenia się krawędzi tnącej, czyli równanie płaszczyznowe i ostrzenie noża.

Warsztatowe oznaki stępienia się narzędzi tnących

Najłagodniejszym stanem stępienia narzędzi tnących jest zmniejszenie się poziomu gładkości obrabianej powierzchni. Następnie może dochodzić do szybkich wzrostów temperatury skrawania oraz pogorszenia się dokładności wymiaru obrabianego detalu. Niepokojąca jest również zmiana odgłosu wydawanego przez narzędzie jak również nadmierny wzrost szerokości paska powierzchni przyłożenia. W naprawdę skrajnych przypadkach możesz mieć do czynienia z wykruszeniem lub przylepieniem się krawędzi tnącej. W przypadku wystąpienia którychkolwiek oznak stępienia należy jak najszybciej udać się do serwisu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *