Kobieta opiekuje sie psem seniorem

Kiedy pies staje się seniorem?

Artykuł partnera.

Psy starzeją się znacznie szybciej, niż ludzie. Gdy Twój ukochany psiak staje się seniorem, to pora gdy trzeba odwdzięczyć mu się za miłość, oddanie i wiele radosnych chwil. Czy wiesz, kiedy pies staje się seniorem? I jak ułatwić mu „przejście na emeryturę”? Przeczytaj artykuł 🙂

Od jakiego wieku pies jest seniorem?

Starzenie się psa zależy od jego wielkości i jakiej jest rasy. Nie ma uniwersalnego wieku, po którym można stwierdzić, ze psiak już jest seniorem. W dużej mierze zależy to od jego stylu życia i rozmiarów. Małe psy, takie jak Chihuahua lub Maltańczyk, będą żyły znacznie dłużej, niż psy olbrzymy, takie jak Dog niemiecki lub Berneński pies pasterski. Małe pieski mogą żyć nawet do 18 lat, a więc dopiero po około 12-13 latach mogą mieć pierwsze oznaki starości. Natomiast u dużych psów pierwsze objawy upływającego czasu mogą pojawiać się już koło 7 roku życia.

Jak rozpoznać psa seniora?

Najlepszą metodą na określenie, czy Twój pies jest już seniorem, jest obserwacja zachowania. Zwierzak senior wolniej chodzi, ma mniej energii, niż zwykle, do tego może zacząć słabo widzieć i słyszeć oraz dużo więcej śpi. Niektóre psy zaczynają nawet siwieć lub gubić włosy, a także wykazywać lęk w sytuacjach, gdy wcześniej odważnie biegły na przód.

Pies senior
Fizyczne oznaki starzenia się psa:

  • Mętne oczy – zmętnienie oczu może następować stopniowo. Jest to dość powszechne u starszych psów i nie wpływa na wzrok, choć może być również oznaką zaćmy lub innych chorób oczu.
  • Trudności z widzeniem – Twój pies może zacząć wpadać na meble lub mieć problemy ze znalezieniem zabawki na podłodze – może to sygnalizować utratę wzroku.
  • Nieprzyjemny oddech – jeśli twój pies nagle zaczyna mieć nieprzyjemny zapach z pyszczka, może to wskazywać na chorobę dziąseł, próchnicę lub infekcję. Układ odpornościowy słabnie wraz z wiekiem psów i nie są one w stanie zwalczyć infekcji tak łatwo, jak wtedy, gdy były młodsze.
  • Spowolnienie lub trudności z poruszaniem się – starszy pies może mieć problemy ze schodami, wskakiwaniem do samochodu lub po prostu wstawaniem po drzemce. Możesz zauważyć osłabienie jej tylnych nóg. Chociaż wszyscy spowalniamy z wiekiem, problemy z poruszaniem się psa mogą być spowodowane zapaleniem stawów lub inną chorobą zwyrodnieniową.
  • Nowe guzki – wraz z wiekiem na ciele psa może występować więcej guzków, każdy nowy powinien zostać sprawdzony przez weterynarza, aby wykluczyć nowotwór złośliwy.
  • Zmiana wagi – nic dziwnego, że starsze, mniej aktywne psy czasami przybierają na wadze, być może będziesz musiał dostosować dietę i ćwiczenia swojego psa, aby utrzymać zdrową kondycję. Natomiast, gdy Twój senior pies traci na wadze, może być to wynikiem zmniejszonej masy mięśniowej, która jest powszechna u starszych psów, może być to również spowodowane zmniejszonym apetytem, słabą absorpcją składników odżywczych lub chorobą układu pokarmowego. Jeśli Twój pies straci więcej niż 10 procent masy ciała w ciągu kilku miesięcy, a nawet roku, skonsultuj się z weterynarzem.
  • Nietrzymanie moczu – jeśli Twój pies zaczyna załatwiać się w domu i męczy się podczas oddawania moczu, mogą to być objawy infekcji dróg moczowych lub choroby nerek. Natomiast samo nietrzymanie moczu nie jest niczym niezwykłym u starszych psów. Warto wybrać się wtedy do lekarza weterynarii, ponieważ istnieją leki, które mogłyby pomóc w tej sprawie:)

Dieta dla psa seniora

Gdy Twój pies przechodzi na psią emeryturę, zapewne zastanawiasz się, jak karmić psa seniora? Karma dla psa seniora powinna mieć obniżoną zawartość białka i fosforu, ponieważ składniki te mogą być obciążające dla psich nerek. Pies senior ma obniżony metabolizm, co może przekładać się na jego nadwagę oraz odwodnienie. Dbaj o odpowiednią wilgotność pokarmu dla psa seniora, aby uniknąć negatywnych konsekwencji. Do tego staraj się, aby pies pił większą ilość wody, niż zwykle. Gdy widzisz, że Twój pies jest już staruszkiem, wybierz się z nim do weterynarza, który poleci witaminy dla psa seniora.

Opieka nad psem seniorem

Pies na spacerze

Dbaj o kondycję psychiczną psa seniora. Pies przez całe swoje życie wyrobił masę nawyków i rytuałów, dlatego zadbaj o stałe pory spacerów, karmienia i innych tego typu czynności. Znając porę konkretnych czynności, pies będzie czuł się bezpiecznie i komfortowo. Dzięki petsitterowi z Pethomer Twój psiak nie opuści żadnego spaceru, nawet gdy będziesz musiał zostać dłużej w pracy lub wypadnie Ci coś ważnego w godzinę spaceru. Petsittera dla psiaka możesz znaleźć na platformie Pethomer.com. Platforma zrzesza miłośników zwierząt, którzy czekają na szansę opieki nad Twoim pupilem. Są to osoby zaufane, zweryfikowane i doświadczone w kontaktach ze zwierzętami. Opiekunowie oferują cztery usługi:

  • spacer z psem – wyprowadzanie psa na spacer,
  • opieka dzienna – opieka nad psiakiem w ciągu dnia,
  • domowy hotel dla psa – całodobowa opieka nad psem w domu opiekuna,
  • szybkie karmienie, czyli wizyta w domu zwierzaka na karmienie, sprzątnięcie kuwety u kota i zabawę.

Aby zadbać o starszego psiaka, to wprowadzenie subtelnych zmian w jego rutynie, opiece weterynaryjnej i środowisku domowym może pomóc mu żyć zdrowszym i wygodniejszym życiem. Przede wszystkim dbaj o jego aktywność fizyczną. Gdy psy się starzeją, ważne jest, aby nadal dużo ćwiczyły i chodziły. Jeśli się nie ruszają, ich mięśnie mogą zanikać, a metabolizm zacznie spadać, co niestety przekłada się na niezdrowe zwiększanie masy ciała. Brak ruchu może również przyczynić się do utraty masy mięśniowej, która przyspiesza proces starzenia. Gdy psy się starzeją, należy regularne odwiedzać weterynarza. Dodatkowo zaleca się regularne badania krwi oraz pracę nerek i wątroby, aby upewnić się, że wszystko jest w normie. To łatwy sposób na wykrycie jakiejkolwiek choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *