Kobieta z grzybica paznokci na stopach

Jak zwalczyć grzybicę paznokci?

Grzybica paznokci jest powszechną chorobą, która objawia się zmianami w wyglądzie paznokci. Przyczyną mogą być grzyby chorobotwórcze, takie jak dermatofity lub drożdżopodobne grzybnie i pleśnie. Jeśli pozostawi się to bez leczenia, może to prowadzić do utraty paznokci! Jak zwalczyć grzybicę paznokci? Przeczytaj niniejszy artykuł i dowiedz się więcej.

Przyczyny grzybicy paznokci

Grzybica paznokci jest powszechną infekcją, która może przytrafić się każdemu. Najprostszym sposobem, w jaki do niej dochodzi, a zarazem najczęstszym, jest nienoszenie butów na basenie lub siłowni – nie wiemy, kto użytkuje te miejsca przed nami i może przenosić grzyby. Noszenie wypożyczonych butów, które nie zostały zdezynfekowane również może być niebezpieczne. Zarazić można się również w wyniku dzielenia się ręcznikami, pumeksem czy pilniczkiem. W salonach kosmetycznych warto zwracać uwagę czy została przeprowadzona procedura sterylizacji sprzętu używanego do manicure/pedicure.

Jak objawia się ta infekcja?

Najczęstszymi objawami grzybicy paznokci są: żółte, brązowe lub czarne przebarwienia, kruchość i duża podatność na złamania. Może to powodować nieprzyjemny zapach, jak również złuszczanie się skóry i ból w okolicy wału okołopaznokciowego.

Jak radzić sobie z grzybicą?

Jeśli chcesz skutecznie walczyć z chorobami skóry, takimi jak grzybica paznokci, ważne jest, aby właściwe leczenie farmakologiczne zostało przepisane przez dermatologa. Wyniki twoich badań laboratoryjnych mogą określić, jaki rodzaj leku będzie skuteczny w tym konkretnym przypadku.

Częstym zjawiskiem u pacjentów z grzybicą paznokci są przebarwione paznokcie. Kiedy pojawiają się pierwsze oznaki tego zjawiska, lekarze często zalecają stosowanie specjalnych środków zaradczych, takich jak lakier do paznokci lub kremy z substancjami przeciwgrzybiczymi – ciclopirox i amorolfina – które w większości przypadków mogą przynieść ulgę w infekcji.

Stosowana może być także kuracja doustna. Leki i dawkowanie zaleca oczywiście lekarz. Taki proces może trwać nawet 9 miesięcy do pełnego wyleczenia.

Leki dostępne bez recepty (np. aerozole) nie są wystarczające w leczeniu zakażeń grzybiczych, ale mogą przynieść pewną ulgę. Ważne jest, aby pamiętać, że to głównie środek zapobiegawczy i nie powinno się na nim opierać terapii.

Często po długim leczeniu grzybicy paznokci pacjenci pytają, czy ich paznokcie są zdrowe i czy infekcja nie powróci. Całkowite wyleczenie jest możliwe przy całkowitej regresji do normalnie wyglądającej tkanki – nie pozostają żadne oznaki, że infekcja grzybicza lub bakteryjna w ogóle kiedykolwiek istniała. Jednak w sprzyjających warunkach grzyby mogą ponownie zaatakować zagojone już płytki, dlatego warto przeciwdziałać infekcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *