Biegająca kobieta

Jak prać odzież termoaktywną?

Dobrej jakości bielizna termoaktywna może nie należeć do najtańszych zakupów, dlatego warto wiedzieć, jak prawidłowo prać odzież termoaktywną, by nie uszkodzić jej i nie wpłynąć na jej właściwości termiczne. Oto kilka prostych porad dotyczących prania bielizny termoaktywnej.

Odzież termoaktywna zdobyła w ostatnich latach dużą popularność, zwłaszcza wśród osób aktywnych fizycznie. Stworzenie tej niezwykłej odzieży stało się możliwe wraz z opracowaniem nowoczesnych syntetycznych materiałów, które diametralnie różnią się od naturalnych włókien pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego. Z racji na to, jak różny jest to materiał od odzieży noszonej przez nas na co dzień, warto zdać sobie sprawę z tego, że pranie odzieży termoaktywnej, różni się od prania typowej odzieży.

Jedną z głównych i najbardziej znanych właściwości bielizny termoaktywnej, jest to, w jaki sposób odprowadza ona pot poza pierwszą warstwę ubrania, skąd może on odparować, zamiast skraplać się i wsączać w ubranie. Dzięki temu osoba pozostająca w trakcie wysiłku czuje się komfortowo, prawidłowo reguluje temperaturę organizmu i likwiduje przykry, charakterystyczny zapach potu. Pomimo tego, że bielizna termoaktywna nie chłonie potu, oraz zawiera w sobie jony srebra, które powstrzymują rozwój bakterii, bielizna ta musi być prana po każdorazowym użyciu. W pocie wydalanym przez nasze ciało w trakcie treningu znajduje się wiele bakterii, które pozostają na przepoconych ubraniach. Bakterie te rozmnażają się na zdjętych po wysiłku ubraniach, dlatego nie należy zakładać takiej odzieży z powrotem na siebie bez uprzedniego jej umycia.

Czego NIE robić podczas prania bielizny termicznej

  • nie prać w pralce, która nie posiada programu do prania materiałów syntetycznych
  • nie używać wybielaczy
  • nie używać proszków
  • nie stosować zmiękczaczy tkanina
  • piorąc ręcznie, nie zapomnij prawidłowo jej wypłukać

Po wypraniu bielizna termoaktywna nie potrzebuje dużo czasu, żeby wyschnąć. Bielizna termoaktywna jest bardzo łatwa do mycia, szybko schnie i nie wymaga żadnych specjalistycznych proszków do prania. Piorąc odzież termoaktywną, pamiętaj, żeby myć ją wywleczoną na „drugą stronę” i by używać ciepłej wody. Schnąca odzież termoaktywna nie musi być strzepywana przed suszeniem, gdyż nie nasiąka ona wodą i nie rozciąga się w trakcie schnięcia na suszarce. Pamiętaj, że bielizna termoaktywna jest bardzo lekka, więc susząc ją na balkonie, upewnij się, że prawidłowo zabezpieczysz ją przed „porwaniem” przez wiatr.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *