Historia szkłem pisana

Szkło. Jest to nieorganiczny materiał amorficzny czyli wygląda jak kryształ ale nie jest zbudowane jak kryształ, raczej jak ciecz. Zachowuje jednak cechy ciał stałych jak kruchość i sztywność. W naturze szkło występuje od zarania dziejów, gdyż powstaje podczas erupcji lawy. Jako pierwsze poznały go ludy zamieszkujące okolice czynnych wulkanów.

Początki produkcji

Z czasem szkło zyskiwało coraz większe uznanie w życiu człowieka. Najstarsze znaleziska szklanych przedmiotów mają około 9 tys. lat. Od tego czasu znajduje się coraz więcej śladów wytwarzania przedmiotów z tego surowca. Od starożytnej Mezopotamii po starożytny Egipt. Prawdziwą rewolucję w produkcji dokonali Rzymianie, do wytwarzania szkła użyli długą metalową rurkę. W większości hut do dziś wykorzystuje się tą metodę. Natomiast proces produkcji tafli szklanych bardzo się zmienił. Obecnie wytwarzane są maszynowo, w sposób udoskonalany od XIX w.

Rodzaje szkła

Ze względu na skład szkło dzieli się na kwarcowe, stosowane do wyrobu aparatury laboratoryjnej. Szkło zwane potocznie potasowym to inaczej szkło budowlane piankowe, płaskie walcowane i ciągnione, barwne i nieprzeźroczyste. Jenajskie inaczej borowo-krzemianowe charakteryzuje się niską temp. topnienia, jest stosowane w sprzęcie laboratoryjnym i jako naczynia kuchenne. W życiu codziennie używane i spotykane przez nas jest szkło sodowe. Wykonuje się z niego opakowania szklane, szyby i większość tego co nas otacza. Chociażby szklane ściany prysznicowe, bariery, szkło lakierowane i wiele innych.

Obecnie szkło nam towarzyszy praktycznie wszędzie. Jest elementem konstrukcji naszych domów czy przedmiotów codziennego użytku. Naczynia i elementy dekoracyjne, od szyb w aucie po żyrandole, to wszystko wykonane jest ze szkła. Odpowiednio hartowane jest wykorzystane do produkcji drzwi, ścian, poręczy czy podłóg. Do tego szklane w dużym udziale jest wyposażenie gospodarstwa domowego naczynia i wyposażenie wnętrz jak kabiny prysznicowe, lustra i inne. Patrząc na tak szeroki zakres wykorzystania szkła trudno wyobrazić sobie współczesną cywilizację bez tego produktu.

Artykuł pomogła zredagować Hurtownia Szkła R-K Glass.

1 thought on “Historia szkłem pisana”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *