Mężczyzna przed laptopem ma kurs z analizy eksperckiej

Czym jest analiza ekspercka w UX?

UX, czyli User Experience, to projektowanie, które ukierunkowanie jest na doświadczenia i wrażenia użytkownika. To cały kompleks działań, które podejmowane są po to, aby stworzyć produkt użyteczny, funkcjonalny, przyjazny dla użytkownika. Z UX związana jest analiza ekspercka mająca formę audytu. Aby skutecznie ją przeprowadzać, należy dysponować odpowiednią wiedzą i umiejętnościami. Na szczęście dzisiaj wystarczy postawić na kurs z analizy eksperckiej. Wybierając naprawdę dobre szkolenie, można stać się specjalistą w tej dziedzinie. Na czym polega analiza ekspercka i jak może zostać przeprowadzona?

Czym jest analiza ekspercka?

Terminem tym określa się analizę użyteczności. Jest to metoda, która wykorzystywana jest powszechnie. Jej celem jest wyłapanie ewentualnych błędów, a także – jeśli zostały one stwierdzone – wskazanie, jakie rozwiązania należy wdrożyć, aby udało się je wyeliminować. Wdrożenie wniosków z analizy eksperckiej przekłada się więc na to, jak użytkownicy postrzegają aplikację czy stronę internetową. Warto pamiętać, że osoby odpowiedzialne za analizę ekspercką mają do wyboru kilka możliwości. Każda z nich jest naprawdę skuteczna i każda przynosi oczekiwany efekt. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że kurs z analizy eksperckiej cieszy się bardzo dużą popularnością.

Jakie są metody analizy eksperckiej?

Obecnie analiza ekspercka może być przeprowadzana za pomocą:

  • analizy heurystycznej,
  • wędrówki poznawczej,
  • listy kontrolnej.

W przypadku analizy heurystycznej specjalista koncentruje się na interfejsie, jako punkt odniesienia przyjmując najczęściej dziesięć heurystyk Nielsena. Bazując na tej metodzie, można skutecznie wyłapać niewielkie błędy. Bardzo ważne jest, aby ekspert posiadał nie tylko wiedzę. W tym przypadku bardzo pomocne jest rozległe doświadczenie. Analiza heurystyczna bardzo często oparta jest na podejściu sumatywnym. Oznacza to, że ocenianym elementom przyznawane są plusy i minusy. Następnie się je sumuje i przeprowadza analizę. Wędrówka poznawcza to metoda dość specyficzna, a jednocześnie bardzo ciekawa. W jej przypadku ekspert przyjmuje rolę użytkownika. Jego zadaniem jest pokonanie tych ścieżek, które najprawdopodobniej wybierałby on. Jest to podejście, dzięki któremu można wyłapać błędy utrudniające przejście ścieżki. Trzeba jednak pamiętać, że metoda ta ma nieco subiektywny charakter. Lista kontrolna jest metodą podobną do analizy heurystycznej. Bazuje bowiem na liście ogólnie przyjętych zasad. Osoba dokonująca analizy sprawdza poszczególne punkty, stawiając często na metodę sumatywną. Niektórzy podkreślają, że jest to metoda wymagająca najmniejszej wiedzy eksperckiej. Jeśli jednak ta wiedza jest, okazuje się bardzo przydatna. Pozwala na wyciąganie właściwych wniosków.

Kiedy warto postawić na analizę ekspercką?

Analiza ekspercka dostarcza szeregu danych, które pozwalają przede wszystkim na weryfikację projektu na każdym etapie jego powstawania. Może być wykorzystywana również już po ukończeniu projektu po to, aby móc go udoskonalać. Sprawdza się jako wstęp do badań. W tym przypadku pozwala na skuteczne wyeliminowanie oczywistych błędów jeszcze zanim zaczniemy testować aplikację czy witryny.

Jeżeli interesuje cię analiza ekspercka – kurs pozwoli ci na zapoznanie się z zagadnieniami i danymi, które można pozyskać tą metodą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *