e-booki

Co teraz czytacie?

Nad jakim słowem pisanym spędzacie najwięcej czasu w ciągu dnia? O ile kiedyś to była książka, o tyle teraz wybór stał się bardziej rozbudowany i słowa pisanego obecnie szukamy najwięcej w… internecie.

Na topie wciąż dramat

Jak pokazują statystyki w bibliotekach, liczba czytelników spada sukcesywnie. Jednak te informacje dotyczą książek drukowanych. Jak się okazuje bowiem Kindle tablety i smartfony przejęły część tej puli czytelniczej na swoje konto. Nieraz spotkać można osobę z czytnikiem e-booków w autobusie, tramwaju, pociągu, restauracji, kawiarni czy przystanku.

Jak wyglądają statystyki internetowej czytelni?

Rzeczywistość przy dokładniejszej analizie jest całkiem inna. Okazuje się, że popularne urządzenia mobilne jak smartfony, tablety są chętnie wybierane jako nośnik książki.

Co jeszcze czytamy?

ksiązki
Źródło: pixabay.com

Jak się okazuje z badań Biblioteki Narodowej trend spadkowy literatury mamy już za sobą. Obecnie jest stabilizacja, która utrzymuje, że aż 38% Polaków czyta rocznie jedną książkę. Badanie jednak nie może zostać potraktowane tak do końca jednoznacznie, gdyż liczba respondentów wynosiła niewiele ponad 3 tysiące. Nie uwzględniała ona tych, co nie zaglądają do biblioteki bo czytają zwykle e-booki na Legimi czy innych dostępnych stronach.

Co wpływa na to, że chętniej sięgamy po książki

Na pewno dużym znaczeniem jest poziom wykształcenia. Nie oznacza to jednak, że stanowisko jest wyznacznikiem tego czy sięgamy po książki. Dużo osób bowiem woli przeczytać coś na tablecie niż biec po pracy do biblioteki. Zmiana trybu życia ma ogromny wpływ na to jak spędzamy wolny czas.

Książka to wyznacznik stylu i gustowny prezent?

Książka jako prezent wybierana była od dawna. Im rzadsze wydanie – tym lepiej. Nieraz można na targach znaleźć publikacje przedwojenne z dedykacją dla jakiejś osoby. Ten trend powraca dziś i chętnie sięgamy po tego rodzaju rozwiązanie z wielu okazji. Książki cieszą się obecnie dobrą sławą jako ciekawe eksponaty. Dyrektorzy w firmach, właściciele przedsiębiorstw przemyślanie wzbogacają swoją przestrzeń osobistą w gustowną biblioteczkę, zaopatrzoną w wybrane specjalnie do tego celu książki. W doborze odpowiednich publikacji pomaga takiej osobie konsultant ds. książek.

Czytamy czy nie czytamy?

Patrząc na to że do wyboru mamy też media społecznościowe, komunikatory różnego rodzaju oraz e-booki nie można mówić o postępującym odchodzenia od słowa pisanego. Jest to po prostu zmiana formy czytelnictwa jaką preferujemy. Dużym powodzeniem cieszą się także wiadomości, które czytamy właśnie na serwisach internetowych. Popularność zdobywają różnej tematyki blogi, nawet te o książkach na przykład CzytamWszędzie.

Wieści ze świata czytamy chętnie

Era mobilnych urządzeń przegrzewa trochę obwody ewolucji czytelniczej. Sprawdzić to można łatwo przeglądając ilość pobrań poszczególnych aplikacji. Stan na luty 2019 wygląda następująco:

  • TVN24 500 tys. Pobrań;
  • Gazety Polska & Świat Newsy 500 tys. Pobrań;
  • RMF24 100 tys. Pobrań;
  • Onet ponad 1 mln pobrań;

To nie są wszystkie aplikacje jakie znajdziemy w Sklepie Google. Wybrane i przedstawione zostały pierwsze z góry. Wiele jeszcze osób korzysta z takich jak SQUID czy Wiadomości Google, te to dopiero mają liczbę pobrań, a więc nie jest tak jak grzmią niektórzy. Słowo pisane ma się całkiem dobrze. Co innego jego jakość, która niekiedy zostawia wiele do życzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *